O HROŚ

budynek rozgośłniW 1986 roku, Dariusz Morsztyn postanowił urzeczywistnić swoje marzenie o skutecznej ochronie środowiska. Jego idea była genialna w swej prostocie. Zamiast szukać dodatkowych rozwiązań postanowił udoskonalić już istniejące, czyli stworzyć Harcerski Ruch Ochrony Środowiska. Już wówczas, trudno było wyłonić lepszego patrona niż św. Franciszek z Asyżu. Morsztyn nie tylko stworzył komórkę harcerską wyspecjalizowaną w ochronie przyrody, ale także ukierunkował jego pacyfistyczną myśl. Mottem HROŚ stał się pokojowy, nie wymagający użycia siły sposób obrony własnych przekonań.

Do tej pory harcerskie ugrupowania funkcjonowały na zasadach walki o trójcę „Bóg, Honor, Ojczyzna”. HROŚ działał jednak trochę inaczej, gdyż był raczej ruchem ekologicznym. Od początku opierał swoją działalność na lokalnej skuteczności. Na mazurach działali jako komórka ZHP, po dwóch latach przekształcili się w niezależne stowarzyszenie, która oficjalnie została zatwierdzona dopiero w 1990, jako Harcerski Ruch Ochrony Środowiska z siedzibę w Ściborkach niedaleko Bań Mazurskich.

Idee te były propagowane również na antenie Rozgłośni Harcerskiej. Rozgłośnia  nadawała również muzykę przeróżnych gatunków, której próżno było szukać w innych stacjach radiowych. Od początku jej istnienia debiutowało na jej falach wielu powszechnie znanych teraz muzyków i grup muzycznych. Program Rozgłośni Harcerskiej był także nadawany w sieci Programu II oraz Programu IV Polskiego Radia.

Dariusz Morsztyn za swoją działalność został nagrodzony nagrodą Zielonego Liścia w 1994 roku. Oprócz organizacji harcerskiej posiada także własną firmę, której nadał nazwę „Biegnący Wilk”.

Więcej o ludziach radia przeczytasz na www.artgraph.com.pl.

Comments are closed.