Pierwsze audycje

Radio Wolna Europa pozwalało na nadawanie programów radiowych na terenach państw znajdujących się pod wpływem sowieckim. Historia Radia Wolna Europa rozpoczęła się w 1949 roku. Radio miało swoją siedzibę w Monachium.

Pierwszy program został wyemitowany na falach krótkich do Czechosłowacji. Emisja miała miejsce 1 czerwca 1950 roku.

Radio Wolna Europa zaczęło nadawać swoje polskie audycje w dniu 4 lipca 1950 roku. Polskie programy trwały najpierw pół godziny, a później wydłużone zostały do godziny. Audycje w języku polskim nagrywane były w studio w Nowym Jorku i wysyłane pocztą lotniczą do Niemiec, skąd nadawane były z anteny pod Frankfurtem.

Tworzeniem polskich audycji zajmowały się wybitne umysły polskiej dyplomacji i publicystyki, takie jak Jan Nowak Jeziorański.

Po wybuchu wojny w Korei, Amerykanie utwierdzili się w przekonaniu, że sowieckie ambicje stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ich kraju. W związku z tym postanowili, że zamiast jednej godziny programu nagrywanej w Nowym Jorku, utworzonych zostanie pięć potężnych rozgłośni, które będą nadawały programy przez cały dzień. Rozgłośnie te miały zostać ulokowane w bezpośredniej bliskości sowieckiego bloku.

Audycje Radia Wolna Europa były intensywnie zagłuszane przez służby bezpieczeństwa państw komunistycznych. Jednak służbom nigdy nie udało się zakłócić wszystkich audycji. Na terenie naszego kraju zagłuszanie zakończyło się 1 stycznia 1988 roku.

Comments are closed.