Zagłuszanie audycji

Głównym celem działalności Radia Wolna Europa było nadawanie audycji na terenach państw znajdujących się pod silnym wpływem sowieckim. Na antenie RWE swoje audycje tworzyli i prezentowały wybitne i znane w kraju i zagranicą nazwiska polskich dziennikarzy, publicystów i pisarzy, takich jak choćby Jan Nowak Jeziorański.

Audycje nadawane przez Radio Wolna Europa systematycznie obnażały nieprawidłowości reżimu komunistycznego. Dlatego też audycje te były intensywnie zagłuszane przez służby bezpieczeństwa państw komunistycznych. Jednak ze względu na sposób propagacji fal krótkich zagłuszanie to nigdy nie było w stanie zakłócić wszystkich audycji.

W Polsce, zagłuszanie Radia zakończyło się dopiero 1 stycznie 1988 roku. Jednak komunistyczne władze nie poprzestały na zakłócaniu nadawania audycji. Służby bezpieczeństwa przeprowadzały także bezpośrednie ataki przeciwko RWE/RS. Służby przeprowadzały zamachy bombowe, zostało zabitych kilku pracowników. Wielu pracowników Radia było szykanowanych poprzez anonimowe telefony z pogróżkami czy przez fabrykowanie spreparowanych donosów.

Te wszystkie akcje skierowane były na zagranicznych korespondentów Rozgłośni Polskiej RWE, w tym także na tych, którzy pracowali dla Radia i mieszkali na terenie Polski w okresie PRL.

Także dzisiaj pracownicy RWE nie czują się bezpiecznie. Odwiedzając praski budynek stacji trzeba przejść przez wykrywacz metali, z obawy przed zamachami planowanymi przez niektóre dyktatury. Dochodzi także do zagłuszania audycji nadawanych do Iranu, a także w Kijowie.

Comments are closed.